Przystań Wspomnień Absolwentów
W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 80-lecia naszego Liceum 17 października 2025 roku, kontynuujemy cykl spotkań z absolwentami, którzy zechcieli do nas powrócić, by opowiedzieć o licealnych latach oraz wybranej przez nich drodze życiowej.
W przestrzeni szkolnej biblioteki gościliśmy dziennikarza, Krzysztofa Rojowskiego, maturzystę z roku 2009. O swojej pasji opowiedział klasom 2b i 3b, a także spotkał się z zainteresowanymi uczniami w trakcie przerwy.
Poniżej prezentujemy skrót jego wypowiedzi:
„Na przerwach ze znajomymi często siedzieliśmy w bibliotece, gadając o fantastyce, grach RPG i innych podobnych tematach. Co prawda rzadko sięgaliśmy po książki, ale nieraz próbowaliśmy niepostrzeżenie wynieść stojącą tam maszynę do pisania. Na drodze realizacji naszych niecnych planów zawsze jednak stała pani Krysia, której bystre oko potrafiło przejrzeć nawet najlepiej zaplanowaną intrygę
Bardzo mile wspominam obie wymiany uczniowskie w ramach Erasmusa. W pierwszej klasie ze szkołą z Niemiec, a w drugiej - z Rumunii. Wyjazdy do tych krajów były bardzo ciekawe, można było poznać je z zupełnie innej, nieco mniej turystycznej strony. Dla mnie osobiście ważne było też jedno wydarzenie z trzeciej klasy, na jakieś pół roku przed maturą. Na lekcję WOS-u przyjechał Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego. Jego prelekcja o początkach integracji europejskiej skłoniła mnie do aplikowania najpierw na stosunki międzynarodowe (na licencjat), a w konsekwencji do wyboru politologii z dziennikarstwem politycznym. W dużej mierze więc zdeterminowała to, czym się obecnie zajmuję.
Tak jak wspominałem wyżej - po maturze rozpocząłem studia licencjackie ze stosunków międzynarodowych na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (obecnie Uniwersytet Bielsko-Bialski). Po trzech latach dostałem się na studia magisterskie z politologii (ze specjalnością dziennikarstwo polityczne) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach przez rok pracowałem w Krakowie w spółce Comarch, by później wrócić do Cieszyna.
Z mediami związany jestem zawodowo od 2017 roku. Najpierw zajmowałem się pozyskiwaniem reklamodawców do tygodnika Głos Ziemi Cieszyńskiej, a w 2018 roku zostałem redaktorem Portalu Śląska Cieszyńskiego Ox.pl. Po ponad pięciu latach przeniosłem się do spółki Bielskie Media (wydawca takich portali, jak m.in. Bielskie Drogi czy bielsko.info), a obecnie pracuję w redakcji portalu oraz miesięcznika Zwrot, wydawanego przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Czeskiej Republice.
Moja pierwsza rozprawka z języka polskiego była cała pokreślona czerwonym długopisem, oceniona została na dwóję na szynach, a na końcu miała dopisek "stylistyczny chaos". Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że będę w przyszłości pracował jako dziennikarz, nie uwierzyłbym. Po trzech latach nauki jednak udało mi się zdać maturę z tego przedmiotu z całkiem dobrym wynikiem, a to przede wszystkim zasługa pani Małgorzaty Urbańskiej. Była bardzo wymagającą nauczycielką, ale dużo jej dziś zawdzięczam”.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i inspirujące spotkanie!
Drodzy Absolwenci!
Zwracamy się z prośbą o garść wspomnień z czasów pobytu w "Stalmachu".
Poniżej pytania pomocnicze:
- Jakie zabawne, miłe bądź wzruszające sytuacje miały miejsce?
- Jakie ważne wydarzenia szczególnie utkwiły w pamięci?
- Jak potoczyła się późniejsza droga zawodowa?
- Jakie umiejętności, nabywane w latach szkolnych, okazały się przydatne w pracy zawodowej i obecnym życiu.
Szczególnie pilnie poszukujemy odpowiedzi na pytanie pierwsze.
Za wszelką pomoc oraz rozpropagowanie tej informacji w swojej dawnej klasie i wśród znajomych serdecznie dziękujemy.
Za zgodą, będziemy stopniowo publikować nadesłane wspomnienia na szkolnym fb, a w dzień Jubileuszu będą udostępnione w szkole. Oczywiście, zapraszamy także na spotkanie z naszą młodzieżą, jeśli ktoś wyrazi chęć i będzie to możliwe.
Prosimy o kontakt poprzez mail: biblioteka@lo.wisla.pl lub poprzez messenger p. Eli Śliwki.
Galeria





